آرشیو خبر ا مطالب آموزشی ا حوزه عملیات ا حوزه پیشگیری ا مدیر عامل ا تماس با ما ا پست الکترونیک                                                                              صفحه اول ا بازگشت به آرشیو

 

 

 

 غرفه آتش نشانی بندرعباس در نمایشگاه شهر ایده آل

 

 

1 تا 3 اسفندماه 97
 

 

آتش نشانی بندرعباس در نمایشگاه شهر ایده آل در غرفه در نظر گرفته شده ی شهرداری بندرعباس حضور یافت.


به گزارش روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس از موارد شاخصی که این سازمان در نمایشگاه شهر ایده آل با میزبانی شهرداری بندعباس ارائه نمود، می توان به مطالب زیر اشاره نمود:

1- دستورالعمل ایمنی شهر بندرعباس: برای اولین بار در کشور دستور العمل ایمنی شهر توسط آتش نشانی نوشته شد و به تایید شورای شهر و فرمانداری بندرعباس رسید. این دستورالعمل در بخش پیشگیری (در سایت آتش نشانی به آدرس bnd125.ir ) قرار دارد و همگان می توانند آن را مطالعه نمایند .
با عنایت به توسعه و گسترش شهر بندرعباس و احداث ساختمان های مرتفع در نقاط مختلف شهر، نیاز به تصویب و تدوین دستورالمعل های ایمنی جدید در این زمینه می باشد که یکی از مهمترین اهداف تدوین مقررات ساختمانی تامین ایمنی بنا در مقابل عوامل تهدید کننده مانند آتش سوزی ها برای جلوگیری از تخریب آن و حفظ جان افراد ساکن در آنهاست که بدین منظور سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی بندرعباس دستورالعمل ایمنی شهر بندرعباس را جهت تصویب در شورای اسلامی شهر تهیه نموده است که این دستورالعمل برگرفته از مبحث سوم مقررات ملی ساختمان و بدون منافع سازمانی بوده و تا زمان تصویب قانون جامع ایمنی کشور لازم الاجرا می باشد.


 2- بندرعباس اولین شهر دارای شبکه اعلام حریق شهری
یکی از بهترین راهکارها در زمینه کنترل حریق، اقدامات پیشگیرانه است، به منظور بهینه‌سازی و کاهش خطرات بر اساس استانداردهای جهانی و کشف سریع و به موقع حریق و افزایش ایمنی، سامانه‌ی شبکه اعلام حریق شهری در سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس به همراه 10 ساختمان از نقاط شهر نصب و راه‌اندازی گردیده است.
با بررسی های بعمل آمده در حوادث ١٠ سال اخیر که با رشد ٤٥ درصدی جمعیت، حوادث ٦٨ درصد افزایش یافته و نشان‌دهنده روند روبه رشد حوادث در شهر بندرعباس است، همچنین با آماری که از علل حریق بدست آمده گفتنی است در ۹۰ درصد حریق‌ها، علت گسترش آتش‌سوزی‌ها، نبودِ سیستم اعلام حریق در محل حادثه بوده است. اگر تمامی مکان ها به سیستم اعلام حریق شهری متصل باشند بسیاری از این حوادث اتفاق نمی‌افتاد و جلوی خسارات زیادی گرفته می‌شد.
این سیستم که با خرید یک ماژول الکترونیکی به شبکه اعلام حریق شهری باعث اتصال به سامانه 125 آتش نشانی می شود ، می تواند موارد زیر را پوشش دهد:

- افزایش سرعت و کارایی در پاسخ به حوادث آتش سوزی

- افزایش اطمینان از فعال بودن سیستم های اعلام حریق ساختمان ها
 

- به روز رسانی روش های هشدار و امداد حوادث آتش سوزی
 

- سریعترین ترین روش حفاظت از افراد و اموال

- تمرکز بر زیرساخت های اعلام حریق جهت مدارس، بیمارستان ها، مکان های عمومی، حساس و مسکونی

- افزایش ضریب اطمینان و ایمنی ساختمان در زمان عدم حضور

- پایش سیستم های اعلام حریق توسط سازمان آتش‌نشانی بصورت آنلاین

- عکس العمل سریع و بموقع تیم عملیات آتش نشانی در صورت بروز حریق3- اجرای حذف آژیر ایستگاه های آتش نشانی و سیستم اعلام کدگذاری حوادث

طرح اجرای حذف آژیر در ایستگاه های آتش نشانی و سیستم اعلام کدگذاری حوادث که با بررسی های بعمل آمده علمی صورت پذیرفته است و در سال 96 در تمامی ایستگاه های سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس جهت جلوگیری از استرس آتش نشانان به اجرا درآمد.
این طرح با بنیانگذاری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس صورت گرفته است. از آنجا که زنگ حریق در آتش نشانان ایجاد استرس نموده ، اما با توجه به سیستم کدگذاری در هر حادثه، علاوه بر آرامش نسبی، اعزام تیم متخصص هر حادثه به محل مشخص خواهد بود.
عملیات های نجات و حریق بطور جداگانه کد مخصوص دارند، حوادثی چون چرخ گوشت، کشیدن خودرو از دریا، تهدید به خودکشی، آوار، قفل بودن درب منزل، حوادث گیر کردن ، حوادث آسانسور ، حریق منزل، حریق مغازه، حریق خودرو و غیره از جمله 120 کدی می باشد که آتش نشانان بندرعباس حفظ بوده و خود را برای هر گونه حادثه ای آماده نموده اند.

 

4- تبدیل خوابگاه های گروهی به انفرادی جهت آتش نشانان برای اولین بار در ایران

طرح بازسازی ایستگاه های سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس از اواسط مرداد ماه 1396 با هدف ایجاد فضای مناسب در زمان استراحت آتش نشانان و طی یک بازنگری کلی در بخش های خوابگاه ، سالن نشیمن و سالن غذاخوری صورت گرفت تا محیطی مدرن و آرام و کاملا خصوصی ساخته شود .

در خوابگاه برای هر آتش نشان یک پارتیشن جداگانه مجهز به تختخواب و کمد با دیواره احداث شده تا در زمان استراحت محیط خصوصی در اختیار داشته باشد .در سالن غذاخوری یک آشپزخانه با امکانات جدید راه اندازی شده و برای اوقات فراغت در سالن نشیمن میز بیلیارد ، فوتبال دستی و کنسول بازی رایانه ای نیز در نظر گرفته شده است . تمامی این تمهیدات برای رضایت شغلی آتش نشان همراه با محیط کاری شاد و مفرح جهت بالابردن عملکرد فردی خود و سازمان می باشد.5- ایستگاه امداد و نجات ساحلی

این ایستگاه که اولین ایستگاه ساحلی امداد و نجات در آتش نشانی های سراسر کشور می باشد جهت خدمت رسانی در بخش ساحلی تعبیه شده است.
امداد و نجات در این ایستگاه بصورت ساحلی و بعضاً در صورت اعلام از طرف اداره بنادر و دریانوردی یا مدیریت بحران استانداری بصورت امداد و نجات آبی (نجات از رودخانه، نجات از سدها، آبگیرها و چاه ها و قنات ها) نیز صورت می پذیرد. از نمونه امداد و نجات ساحلی می توان به مواردی اشاره نمود؛ همچون: کمک به گیر کردن خودرو در ساحل، عملیات جستجو و نجات در آب با توجه به حضور و تربیت غواص آتش نشان ، امداد و نجات ساحلی در خصوص کشتی و یدک کش های نزدیک به ساحل خلیج فارس در زمان مواج بودن آب و برخورد با موج شکن های ساحلی و نجات شهروندان از آنها است.
6- مدرسه غواصی آتش نشان:
سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس افتخار دارد که به عنوان اولین سازمان آتش نشانی در سطح کشور با تاسیس و راه اندازی مدرسه غواصی زیر نظر اساتید مجرب بین المللی گامهای مثبتی بردارد و فرصت مناسبی برای کسانی که تمایل دارند زیبائیها و جذابیتهای شگفت انگیز زیر آب را لمس کنند ، فراهم نماید . شما می توانید با ما همراه شوید و دنیای زیر آب سواحل گسترده جزیره قشم و جزایر همجوار آنرا که یکی از زیباترین جاذبه های زیست محیطی دنیا به شمار می رود را ببینید .

گفتنی است این مجموعه آموزشی از سوی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور به عنوان مرکز آموزش غواصی و نجات و امداد آبی آتش نشانان کشور تعیین شده است .7- کامیونت بالابر ویژه معابر تنگ شهری:
خدمات دهی آتش نشانی در بافت قدیمی شهر با استفاده از خودروهای ویژه معابر تنگ در هر منطقه شهری با درخواست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی و همکاری شهرداری بندرعباس در شرایط بسیار دشوار تحریم خریداری شده است. این خودروها که ایسوزو 8 تن، یورو 5 ،نسل جدید با پله های بالابر چلّا می باشد، جهت معابر صعب العبور ، تنگ و بافت فرسوده مورد استفاده قرار می گیرد . طول بالابر خودرو 24 متر و دسترسی جانبی آن 18 متر می باشد. پس از خریداری خودرو،شرکت طرف قرارداد آموزش های لازم به رانندگان آتش نشانی داده است.

 
 

صفحه اول ا بازگشت به آرشیو

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است .